top of page

סיור בוקר בעיירות דייגים : ויטבי, צפון יורקשייר , אנגליה
Whitby


ויטבי , עיירת הדייגים וציידי הלוויתנים האנגלית הוקמה כבר בשנת 660 לספירה, בזכות הנמל הטבעי בין הצוקים בפתחו של נהר אסק , Esk . צפון יורקשייר , אנגליה.


על המזח ישנם 2 מגדלורים עוד מהמאה ה18 עבור ספינות ציידי הלוויתנים .


נמל הדייג צמח במהלך ימי הביניים ותמך בצי דגיההרינג ו- ציד לווייתנים , והיה המקום בו קפטן קוק למד ימאות.


ליד העיירה היפהפייה וויטבי שבצפון יורקשייר, אנגליה נמצא מנזר וויטבי (Whitby Abbey), אחד המבנים העתיקים האייקוניים בעולם. זהו שלד של מנזר גדול ומרשים במיוחד, שניצב על פסקת מצוק גבוה הצופה אל הים הצפוני. מנזר וויטבי הוקם לראשונה בראשית ימי הביניים, בשנת 657. הוא נחשב אז לאחד ההישגים האדריכליים וההנדסיים הגדולים של אנגליה באותה תקופה. עדות לחשיבותו של המנזר המפורסם היא שבו נערך בשנת 664 "סינוד ויטבי", כינוס כנסייתי חשוב שבו קבעו את לוח השנה שעל פיו ייקבע חג הפסחא הנוצרי. החורבות של היום הן ממנזר שהוקם במאה ה-13. לפרסום עולמי זכה המנזר ההרוס, כשפרסם ברם סטוקר את ספר האימה המפורסם דרקולה בשנת 1897. חלקים מעלילת הספר מתרחשים במנזר ובסביבתו. במהלך הפשיטה שערך הצי הקיסרי הגרמני על וויטבי וערים נוספות בסביבה, במלחמת העולם הראשונה, נפגע המנזר שוב.

חורבת המנזר בראש הצוק המזרחי היא ציון הדרך העתיק והבולט ביותר של העיירה ויטבי . מאפיינים משמעותיים נוספים כוללים את גשר הנדנדה , החוצה את נהר Esk ואת הנמל הטבעי שמוגן על ידי רציפים .


המנזר העתיק והמרשים שחולש הצוק ופורק ע"י המלך הנרי השמיני במאה ה 16. המלך רצה להתגרש מאשתו וכיוון שהיה קתולי והאפיפיור ברומא לא התיר לו. המלך החליט פשוט להקים כנסיה חדשה, הכנסיה האנגליקנית שהוא יעמוד בראשה (ולכן יוכל להחליט מה שהוא רוצה), להתנתק מהאפיפיורות ועל הדרך לקחת אליו את הון הכנסיה ולפרק כנסיות ומנזרים קתוליים בכל רחבי אנגליה במה שמכונה ה -Dissolution of the Monasteries שהשאיר גוויות נפלאות של מנזרים בכל רחבי המדינה שמהווים מוקדי משיכה לתיירים עד עצם היום הזה.

בצד השני של המפרץ הטבעי בעיירה ויטבי נמצא פסלו של קפטן קוק המפורסם, בן המאה ה-18, שעליו מסופר כי רכש בוויטבי את כל כישורי הימאות שאפשרו לו להפוך לרב חובל. הבית שבו התאכסן בתקופה הזו משמש כיום כמוזיאון.


לא רחוק מהפסל הוצבה קשת עצמות לווייתן - במאות ה-18 וה-19 יצאו מהעיירה ספינות רבות של מלחים אמיצים לציד לווייתנים, על שום שוויים הגבוה והאפשרות שיבטיחו רווחה למי שיצליח במשימה. רבים כשלו ואף לא חזרו מעולם, אבל אלו שכן השיגו את המטרה, נהגו לקשור את עצם הלסת של הלווייתן על תורן ספינתם, כסמל לכך שהם אלה שהרגו את החיה, ולא להיפך. לכבודם הוצבה הקשת בראש גבעה, בשנת 1853,ויטבי הוא חוף חולי וחלוקי האבן המועטים לא יהוו בעיה למי שמגיע למזרח יורקשייר ומחפש ים. במקום יש ביתנים צבעונים מעץ להשכרה בתי קפה וכל מה שצריך. כדאי לציין שזו אינה התעלה האנגלית אלא הים הצפוני, שמצד אחד, הוא קר יותר, ומצד שני, יש בו הבדל קטן יותר בין גאות לשפל. הנוף הנצפה מהמים הוא של העיירה הציורית, וויטבי, עם בתי הדייגים והמנזר, וויטבי אבי, שמהווה סיבה בפני עצמה לבקר במקום כמו שאנחנו עשינו בזמנו .
צילומים של נמל הדייגים בעיירת החוף ויטבי
בתי העיירה ויטבי , הרחובות , החנויות ועוד
312 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page